środa, 11 listopada 2015

L'armistice 1918

11 listopada 1918 roku. Data znana każdemu (mam nadzieję) Polakowi. Ale nie tylko dla nas skończyła się wtedy wojna. Gdy my świętujemy odzyskanie niepodległości, Francuzi obchodzą rocznicę Armistice de la Première Guerre mondiale  [armistis dy la premier ger mądial], czyli rozejmu kończącego I Wojnę Światową. Nie jest to jednak świętowanie z taką pompą jak w Polsce, bo też i data odległa, i właściwie to zwycięstwo nie było dla Francji tak istotne, jak dla nas - im nikt niepodległości wcześniej nie odebrał. Oczywiście, w Paryżu pod Łukiem Triumfalnym odbywa się ceremonia upamiętnienia ofiar wojny (u stóp łuku znajduje się grób nieznanego żołnierza). Apel poległych, wystąpienie prezydenta, uroczyste przemówienia i składanie kwiatów.Apel poległych


W mniejszych miastach próżno jednak szukać defilad wojskowych, wielkich wieców i marszów. W Laval nie działo się praktycznie nic w tym roku. Ostatnie większe uroczystości odbyły się w 2013 roku, w 95. rocznicę.

Saint-Jacques-de-la-Lande, pomnik poległych żołnierzy z obu wojen światowych.


Pod każdym pomnikiem żołnierzy I WŚ składane są jednak kwiaty. Mała delegacja wojskowa, mer, grupka mieszkańców. Jeżeli powiem, że takich pomników są we Francji tysiące, to raczej nie będzie to przesadą. Każde miasto, miasteczko, wioska, cmentarz mają takie miejsce. Jednak, jak mówię, nie ma tam żadnych wielkich uroczystości. Niestety, akurat w godzinach porannych nie mogłem wziąć udziału w celebracji, dlatego wrzucam tylko zdjęcia już złożonych kwiatów. Widziałem też żołnierzy, wracających pojedynczo z obchodów. Jednemu z nich chciałem zrobić mu zdjęcie, jednak odmówił. Porozmawialiśmy jednak chwilę. Zaskoczyło mnie, że wiedział, jak ważna jest data 11 listopada dla Polaków.

Wieniec złożony przez mera i radę Saint-Jacques-de-la-Lande
Nazwiska poległych "dzieci Saint-Jacques-de-la-Lande" (Francuzi często określają tym terminem żołnierzy, którzy pochodzili z danego miasteczka.
Poległym za ojczyznę 1914-1918

Tu ciekawostka z Rennes. Trójkolorowa flaga republiki poniżej herbu Burbonów. Vive la France!

Chwała dzielnym poległym dla ojczyzny.
Pomnik trzech wojen - wojny francusko-pruskiej 1870-1871, I WŚ i II WŚ

Choć ofiary II WŚ dopisane są często na dużo starszych pomnikach poświęconych I WŚ, w Paryżu znalazłem dwie tabliczki poświęcone bohaterom Resistance (Ruchu Oporu) podczas II WŚ.

Druga tabliczka z Paryża.

Znicz. Dla wszystkich żołnierzy.
                                                                
Wszystkie fotografie własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz